Nærvær og holdninger
Nærvær
Hestlund Efterskole er en skole med plads til ca. 90 elever. Det betyder, vi er en lille skole, hvor alle kender alle - både elever og ansatte på skolen. Det er en styrke, da det ikke giver mulighed for, at den enkelte elev 'drukner' i det store fællesskab. Vi har mulighed for at holde øje med hinanden og være opmærksomme på den enkeltes trivsel.
Kontaktgrupper og kontaktlærer
Alle elever inddeles i kontaktgrupper, hvor man er 6-8 elever sammen. Kontaktgrupperne er sammensat, så man er sammen med sin(e) værelseskammerat(er) samt andre af samme køn. Kønsopdelingen giver mulighed for nærhed og fortrolighed i gruppen.
Hver kontaktgruppe har en kontaktlærer tilknyttet, og denne lærer er særligt opmærksom på den enkelte kontaktelevs trivsel.
I kontaktgruppen mødes man 1 gang ugentlig for at drikke kaffe sammen samt tale om det, der rører sig på skolen og blandt eleverne. De enkelte kontaktgrupper planlægger et aften- eller weekendprogram for de øvrige elever og desuden besøger de kontaktlæreren en aften.
Se link til evaluering af undervisningsmiljø, ligeværd og selvværd
Holdninger
Hestlund Efterskole er en holdningsskole! Det betyder, at skolens fastansatte personale alle er kristne og vi vil gerne, at de kristne værdier også sætter sit præg på vores måde at møde eleverne på.
Vi tror, at kristendommen har noget væsentligt at tilbyde ethvert menneske, når det gælder de store ting i tilværelsen som liv og død, og også når det gælder det at finde en mening med tilværelsen eller det enkelte menneskes eksistens. Derfor vil vi gerne på Hestlund Efterskole møde eleverne med vore holdninger, da vi tror på, at de kan give et solidt grundlag for at finde ud af, hvem man er, hvorfor man er til, samt den værdi man har - som det menneske, man nu engang er!
Vi møder eleverne med holdninger og ønsker at indgå i dialog og debat med dem om stort og småt i tilværelsen.
At vi er en holdningsskole sætter sit tydelige præg på hverdagen. Bl.a. ved andagter, bordvers, kristendomstimer, tilbud om bibeltimer og bedemøder, deltagelse i forskellige events indenfor kristne foreninger mm. Men allermest håber vi, at det sætter sit tydelige præg på den måde, vi er sammen med hinanden på!









